خانه » مقالات » تربیتی » بهترین باش(احترام گذاشتن)

بهترین باش(احترام گذاشتن)

بهترین باش(احترام گذاشتن)

 

حق تقدم با بزرگتر ها و میهمان ها

اگر با بزرگتری وارد اتاق می شویم، اول او وارد شود. اگر خواستیم به اتاق کسی برویم، اول در بزنیم . اگر برای ما میهمان آمد، از او خوب پذیرایی کنیم و بهترین جای خانه را به او تعارف کنیم. همه ی اینها یعنی احترام گذاشتن.

احترام به جمع

اگر کسی در جمعی پایش را دراز کند یا در گوشی حرف بزند یا پشتش را به دیگران کند و بنشیند به جمع بی احترامی کرده است.

مثل پیامبر

پیامبر(ص) هم به بزرگترها و هم به بچه ها احترام می گذاشتند و به همه زودتر از آنها سلام می کردند؛ حتی بچه ها. من خیلی دوست دارم مثل ایشان باشم.

هم بزرگترها، هم کوچکترها

احترام فقط مخصوص بزرگترها نیست؛ باید به کوچکترها هم احترام بگذاریم چون احترام گذاشتن به همه انسانها لازم است. من سعی می کنم وسط حرف دیگران نپرم، با خوشرویی و ادب با دیگران صحبت کنم و جلوی پای بزرگترها بلند شوم.

محبت می کنم و حرف بد نمی زنم

وقتی به بزرگترها سلام می کنیم، وقتی کوچکترها را اذیت نمی کنیم و به دوستانمان حرف بد نمی زنیم به آنها احترام گذاشته ایم.

اجازه بگیرید

احترام یعنی اگر خواستیم جایی برویم از بزرگترها اجازه بگیریم. بی اعتنایی به حرف های دیگران و پرتاب کردن چیزی به سمت کسی هم از نشانه های بی احترامی است.

رفتار خوب با پدر و مادر

پدر و مادرم برای من زحمت های زیادی کشیده اند؛ پس باید به آنها احترام زیادی بگذارم. من سعی می کنم با آنها مؤدبانه حرف بزنم وقتی از سر کار می آیند به استقبالشان می روم و زودتر سلام میدهم و وقتی کاری برایم انجام می دهند از آنها تشکر می کنم.

احترام

ببخشید نه!

معنی احترام این نیست که دیگران هر چه به ما گفتند ما قبول کنیم. یک بار دوستم بعد از تعطیل شدن از مدرسه، به من گفت که به پارک برویم. من می دانستم که این کار باعث نگرانی مادرم می شود. خیلی مؤدبانه به او گفتم من نمی آیم . فکر نمی کنم این بی احترامی باشد.

منبع:سایت آل البیت(ع)

بهترین باش(احترام گذاشتن)-عمو روحانی

۲ دیدگاه

  1. سلام عمو روحانی خدا قوت مطالبتان آموزنده وعالی ست من مربی دختران ۶-۸هستم که دارم حفظ جزء سی با مفاهیم قرانی مربوط به سوره ها آموزش میدم البته اونها کمی رفتارهای نامناسبی دارند که احترام گذاشتن به بزرگترها رو بلد نیستند لطفا مطالب یا بازیهایی یاد بدهید که بتوان اصول اخلاقی رو بهشون یاد بدم که کارایی عملی داشته باشه ممنون التماس دعا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*