به من بگو چرا؟

به من بگو چرا؟

روش‌های تدریس برای کودکان و نوجوانان بر گرفته از کتاب تخته سفید نوشته استاد محمد یوسفیان

??با توجه به مسائل مهدوی??

???

 

معلم و مربی باید چرایی‌های هر موضوعی که بحث می‌کند را تماماً یا اکثراً بداند. هر موضوع مورد بحثی پر است از سؤالات نهفته و آشکاری که مربی اولاً باید پاسخ این سؤالات یا به تعبیری چرایی‌ها را بداند و از طرف دیگر با تقسیم‌بندی این پرسش‌ها نسبت به مخاطبین،‌ آنها را طرح کرده و پاسخ متناسب را ارائه دهد.

بعضی مواقع، برخی از پرسش‌ها، الان به ذهن دانش‌آموز نمی‌آید یا ما به عنوان مربی نتوانسته‌ایم موضوع را طوری طرح کنیم که برای او پرسش‌های جدید مطرح شود، اما این پرسش‌ها و جواب‌هایی که باید بشوند، برای دانش‌آموز در زمان حال یا چند سال آینده نیاز اوست که اگر الان طرح و پاسخ داده نشود ممکن است بعداً بصورت شبهه یا پرسش‌هایی از طرف منحرفان مطرح شود و او را به چالش و مخاطره و انحراف بکشاند.

مربی سعی می‌کند پرسش‌های اساسی و مهم را در آن موضوع مدنظر داشته باشد و با پاسخ به آن‌ها، مبانی فکری و اعتقادی دانش‌آموزان را پایه‌گذاری و تقویت نماید.

بنابراین منظور از قالب «به من بگو چرا» این نیست که اول پرسش چرا باشد که فقط شامل این‌گونه پرسش‌ها باشد، بلکه همان‌گونه که بیان شد در این قالب می‌خواهیم چرایی‌ها و پرسش‌هایی که در آن موضوع است، طرح نماییم و جواب‌هایی برنامه‌ریزی شده در جهت تقویت بنیه اعتقادی دانش‌آموزان داشته باشیم. سعی شود پرسش‌ها با زبان و ادبیات خود بچه‌ها باشد و حتی دانش‌آموزان می‌توانند دفترچه‌ای مثلاً چهل برگ با عنوان دفترچه‌ «به من بگو چرا» آماده کنند و هر موقع آن پرسش‌ها مطرح شد همراه با پاسخ آن در دفترچه یادداشت نمایند.

چند نمونه از پرسش‌ها و چرایی‌های بحث مهدویت با توجه به یک جهت از جهاتی که می‌تواند برای مخاطب در تقویت اعتقادی او مؤثر باشد، اشاره می‌شود:

  1. آیا با این‌که کودک و کوچک هستم، لازم است امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  را بشناسم؟

شناخت امام، کوچک و بزرگ ندارد، مگر خدا را می‌خواهی بشناسی در کوچکی نمی‌توانی بشناسی؟ به همان‌گونه امامت مثل توحید، از اصول دین می‌باشد و هر چه زودتر باید مشغول شناخت این امر بزرگ شوی که به هر اندازه که بشناسی مثل پله‌های نردبانی است که بالا می‌روی. حالا که پله اول را می‌توانی بروی اگر نروی ضرر کرده‌ای.

  1. آیا امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  مرا دوست دارد؟

اگر این پرسش از خودت پرسیده شود که تو چقدر امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    را دوست داری چه جوابی می‌دهی؟

به هر اندازه که تو امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    را دوست داری چندین برابر آن امام تو را دوست دارد شخصی از امام صادق(عجل الله فرجه الشریف)   پرسید: من شما را خیلی دوست دارم، آیا شما هم مرا دوست دارید؟

امام صادق(عجل الله فرجه الشریف)    در جواب او فرمودند:

به هر اندازه‌ای که من در زندگی تو جا باز کرده‌ام، به همان اندازه من تو را دوست دارم.

  1. چطوری امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  اینقدر زیاد عمر کرده‌اند؟

از چند طریق می‌توان به این پرسش جواب داد، الف ـ تمثیلی: موهای سر و ریش و ابرو و مژه در صورت را با هم مقایسه کنید یکی زود زود رشد می‌کند یکی کمتر و یکی خیلی کمتر. یکی زودتر از همه سفید می‌شود یکی دیگر دیرتر و یکی ممکن است اصلاً تا آخر عمر سفید نشود. پس در صورت انسان با این‌که همه موهای در آن از یک خون تعذیه می‌کنند اما متفاوت هستند بنابراین همان خدایی که قادر است این تفاوت را ایجاد کند می‌تواند عمر طولانی به حضرت عنایت فرماید.

ب: سابقه‌ تاریخی: معمرین تاریخ از انبیا مثل حضرت نوح(علیه السلام)   و دیگران

ج: از نظر علمی، طول عمر اثبات شده است.

د: تعداد امامان را پیامبر(صلی الله علیه و آله) مشخص کرده‌اند و آخرین آن‌ها که امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف)    است را با خصوصیاتشان نام برده‌اند و ایشان در سال ۲۵۵هـ.ق به دنیا آمدند و هر زمانی باید زمین دارای امام و حجت باشد بنابراین طبق فرمایش پیامبر آن‌که قیام خواهد کرد و حکومت جهانی تشکیل خواهد داد امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف)   ،‌ امام دوازدهم و فرزند امام حسن عسکری(علیه السلام)   است اگر ما به این اعتقاد داشته باشیم مسئله طول عمر حضرت برای ما حل می‌شود که اگر میلیون‌ها سال هم حضرت عمر کنند مشکلی ایجاد نمی‌شود.

  1. آیا امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  هم می‌خوابد؟ (ارتباط با حضرت در‌ آن ساعات چگونه است)

امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    نیز همانند امامان دیگر و پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌خوابند. اما برای تقریب به ذهن به این مثال دقت شود: وقتی شما به خواب می‌روید، چشم، گوش و بسیاری از حواس در خواب هستند یعنی چیزی متوجه نمی‌شوند ولی اگر شخصی که خواب است سوزنی به دست یا پای او بزنی آیا متوجه می‌شود یا نه؟ پس معلوم می‌شود قمستی در بدن بیدار و مواظب است.

شخصی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) پرسید: آیا شما می‌خوابید؟

حضرت فرمودند: چشمانم می‌خوابد ولی قلبم بیدار است.

  1. چرا امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  ظهور نمی‌کند؟

بنی‌اسرائیل از ظلم و ستم فرعون به ستوه آمده بودند و از خدا می‌خواستند که آن‌ها را نجات دهد وقتی که موسی(علیه السلام)   آمد از او تبعیت کردند بنابراین برای ظهور منجی، اول باید خود مردم آمادگی و زمینه‌سازی ظهور را فراهم کنند تا وقتی منجی آمد با جان و دل با او همراهی کنند و او را تنها نگذارند.

به تعبیر دیگر امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    برای ظهور آماده است، همانند پدری که بیرون از خانه در داخل ماشین آماده حرکت است و بچه‌ها یکی دنبال کفش است یکی دنبال جوراب و آن‌ها هستند که باید سریع‌تر آماده و سوار ماشین شوند تا حرکت شروع شود.

به بیان دیگر هنوز آن باند فرود محکم و صافی که هواپیمای امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    در آن فرود بیاید فراهم و ساخته نشده است. پس عدم ظهور، مشکلش از ماست.

  1. یاران امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  چه ویژگی‌هایی دارند؟

در مرحله اول: معرفت و شناخت شناسنامه‌ای نسبت به امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)   .

در مرحله دوم: معرفت و شناخت نسبت به صفات کمالی حضرت. که در این قسمت باید کمالات و فضایلی که ائمه(علیهم السلام)   و امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  دارند را توضیح داد. (کرامات ـ‌ علم‌ ـ اخلاق و…).

در مرحله سوم: اتصاف منتظِر به صفات امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) و اجداد مطهرش می‌باشد. یعنی یک دانش‌آموز منتظر از نظر فردی سعی می‌کند کاری کند که امام زمانش از دست او راضی باشد، پس کارهای مورد رضایت حضرت را انجام می‌دهد و از نظر خانوادگی و اجتماعی هم همین‌طور.

  1. چرا ائمه(علیهم السلام) و امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)    این‌قدر دشمن دارند؟

همیشه در طول تاریخ هابیل و قابیل، موسی(علیه السلام)   و فرعون، ابراهیم(علیه السلام)  و نمرودهایی داشته‌ایم و این روند ادامه دارد و در بستر تاریخ همیشه نزاع بین جبهه حق و باطل بوده است و مشخص است که سران جبهه باطل از هر طریقی از پیشرفت جبهه حق جلوگیری می‌کند.

  1. آیا کسانی هستند که دوست ندارند امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)  ظهور کند؟

چه کسانی از طلوع خورشید بدشان می‌آید؟ کسانی که از تاریکی شب سوءاستفاده می‌کنند و مال مردم را به غارت می‌ببرند و دوست دارند مردم در خواب باشند و از غفلت آنها جهت منافع خود استفاده کنند.

باغ گل از طلوع آفتاب ناراحت می‌شود یا جایی که پر از آشغال و کثافت باشد؟ مشخص است باغ گل هرچه آفتاب بر آن بتابد خوش بوتر می‌شود اما آفتاب در مُردار و زباله بوی گند آن را بیشتر می‌کند آنهایی که وجود خودشان را همچون گلستان کرده‌اند از ظهورش خوشحال می‌شوند. ولی سران کفر و ظلم که وجودشان را به مزبله‌ای تبدیل کرده‌اند، از ظهور او ناراحت می‌شوند.

این چند پرسش و به قولی چرایی آورده شد و جواب اجمالی آن بیان شد تا این معنا روشن شود که مربی می‌تواند با طرح این چرایی‌ها، حرف‌های اساسی و کلیدی خود را برای‌ دانش‌آموزان توضیح بدهد.

برای طرح چرایی‌های این‌گونه و بیان جواب آن‌ها، به کتاب آفتاب مهر دفتر اول و دوم که چاپ مرکز تخصصی مهدویت است مراجعه نمایید.

 

 

به من بگو چرا؟-عمو روحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*