کارت

کارت

روش‌های تدریس برای کودکان و نوجوانان بر گرفته از کتاب تخته سفید نوشته استاد محمد یوسفیان

?با توجه به مسائل مهدوی

✅بعضی از مواقع تخته در اختیار ما نیست و یا در مکانی هستیم که امکان استفاده از تخته نیست، در چنین مواردی می‌توان از کارت استفاده کرد. کارت عبارت است از مقوایی در اندازه ۱۰×۲۰ که با توجه به افزایش تعداد دانش‌آموزان می‌تواند اندازه بزرگتری داشته باشد.
در این روش مطالب با خط خوانا و خوش بر روی کارت‌ها نوشته می‌شود و با دسته‌بندی خاص و منطقی که توسط مربی صورت می‌گیرد، هنگام تدریس در مقابل دانش‌آموزان گرفته می‌شود. بطوری که مطالب نوشته شده بر روی آن‌ها، قابل رؤیت و خواندن برای دانش‌آموزان باشد و با توضیح مربی و جابجا کردن کارت‌ها، کلاس ادامه پیدا می‌کند.
کارت‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف و با ذوق و سلیقه و هنرهایی که مربی در آن ایجاد می‌کند، جذابیت بیشتری به آن داد.
مثلاً روی کارت اول نوشته شده باشد: وظایف منتظران و در کارت‌های بعد با عدد مشخص شده باشد که وظایف منتظران چه می‌باشد.
و یا مکان‌های متعلق به امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) همانند: سرداب مقدس، مسجد جمکران، مسجد کوفه، مسجد سهله، سامرا، کعبه، مسجدالحرام، قدس و…. آورده شود.
مربی می‌‌تواند توضیحاتی را که در نظر دارد برای دانش‌آموزان بگوید در طرف کارتی که به سمت خودش می‌باشد، بنویسد، هنگامی که طرف دیگر آن را به طرف دانش‌آموزان گرفته است اطلاعات در پشت کارت را نگاه کند و آن را توضیح دهد.
کارت‌ها می‌تواند دوطرفه باشد، بدین شکل که در طرف اول پرسش مطرح شده باشد و در پشت آن جواب باشد که اول پرسش مطرح شود و بعد از مراحلی طرف دیگر کارت که جواب است نمایش داده شود و توضیح کامل بیان شود.
مربیان بزرگوار می‌توانند با مکان‌ها، اعلام، القاب، اعداد و… که در کتاب به آن‌ها اشاره شده، کارت‌های مناسب در بحث مهدویت تهیه نمایند.
اجرای برنامه با کارت، روش‌های گوناگونی دارد که به صورت دو نفره تا چند نفری و کلاسی قابل اجرا می‌باشد. دو عدد کارت بازی درباره امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) به نام کارت بازی انتظار و کارت اعداد مهدوی در مرکز تخصصی مهدویت به چاپ رسیده است که می‌توانید آن را تهیه کرده و در قالب‌های متعددی که در راهنمای آن آمده در کلاس اجرا نمایید.

 

کارت-عمو روحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*