خانه » مقالات » کلاسداری و اردو داری » چه مکانی هستم؟ (کجایم؟)
Jamkaran Mosque

چه مکانی هستم؟ (کجایم؟)

چه مکانی هستم؟ (کجایم؟)

روش‌های تدریس برای کودکان و نوجوانان بر گرفته از کتاب تخته سفید نوشته استاد محمد یوسفیان

?با توجه به مسائل مهدوی
جهت دسته‌بندی و اجرای برنامه و آموزش مکان‌هایی که در بحث مهدویت مدخلیت دارند، از روش «کجایم؟» استفاده می‌کنیم. جهت اطلاع مربیان گرامی، بعضی از مکان‌های مهدوی آورده شده است.
۱٫ انطاکیه: شهری در روم باستان بوده که هم‌اکنون جزو قلمرو کشور ترکیه است. در عصر ظهور، تورات و انجیل واقعی را از آن محل امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) بیرون می‌آورد.
۲٫ بیت ‌المقدس: شهری است که در فلسطین واقع شده و نخستین قبله مسلمانان است. در عصر ظهور حضرت عیسی(علیه السلام) در نماز به امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در آن مکان اقتدا خواهد کرد.
۳٫ جزیره خضرا: از مکان‌های ادعایی و بحث برانگیز زندگی امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) و فرزندان ایشان در دوران غیبت کبرا می‌باشد. این داستان ساختگی می‌باشد و از نظر سند و محتوا اشکالات فراوانی دارد.
۴٫ بَیداء: سفیانی لشکری عظیم را به قصد جنگ با حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) عازم مکه می‌‌کند، اما بین مکه و مدینه ـ در محلی که به سرزمین «بیداء» معروف است ـ به گونه‌ای معجزه‌آسا، به امر خداوند در زمین فرو می‌روند.
۵٫ ذی‌طوبی: امام باقر(علیه السلام) فرمود: به درستی که قائم(عجل الله فرجه الشریف) در میان گروهی به عدد اهل بدر، از گردنه ذی طوی (کوهی کنار مکه) پایین می‌آید، تا آن‌که پشت خود را به حجر الاسود تکیه می‌دهد و پرچم پیروزی را به اهتراز در می‌آورد.
۶٫ رکن و مقام: محل بیعت مردم با امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در آغاز ظهور در مسجدالحرام می‌باشد.
۷٫ سامّرا: زادگاه حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) و مدفن امام هادی(علیه السلام) و امام عسکری(علیه السلام).
۸٫ سرداب مقدس: محل زندگی و عبادت امام هادی(علیه السلام) و امام عسکری(علیه السلام) و حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) بود.
۹٫ طَیْبَه: از محل‌های حضور حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در عصر غیبت است که مقصود از آن مدینه النبی است.
۱۰٫ قم: شهری با جایگاه ویژه در ظهور و قیام حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) است. امام صادق(علیه السلام) فرمود: اهل قم، اطراف قائم گردآمده و با وی قیام می‌نمایند و کنار او ثابت‌قدم مانده و او را یاری می‌کنند.
۱۱٫ کوفه: مرکز حکومت امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در عصر ظهور.
۱۲٫ مسجد جمکران: این مسجد به دستور امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) در سال ۳۹۳ هجری قمری در شهر قم ساخته شده است.
۱۳٫ مسجدالحرام: از مهم‌ترین مسجدهای روی زمین است که کعبه در آن واقع شده است. رسالت پیامبر(صلی الله علیه و اله) از آنجا آغاز شد و ظهور امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) نیز از آنجا آغاز می‌شود.
۱۴٫ مسجد سهله: اقامتگاه حضرت ابراهیم(علیه السلام) و ادریس(علیه السلام) بوده و خداوند پیامبری را مبعوث نکرد جز این‌که در مسجد سهله نماز گزارده است و منزل امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در دوران ظهور می‌باشد.
۱۵٫ مسجد کوفه: از مساجد مهم در عصر ظهور است که محل دادرسی، قضاوت،‌ تبلیغ، اقامه نماز جمعه و جماعت امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در زمان ظهور می‌باشد.

 

چه مکانی هستم؟ (کجایم؟)-عمو روحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*