خانه » طرح درس » ابتدایی » باغبان غنچه‌ها

باغبان غنچه‌ها

باغبان غنچه‌ها

موضوع: اجتماعی ـ سیاسی

 

هدف کلی: دانش‌آموزان در این درس با دوران کودکی و نوجوانی امام خمینی و ویژگی‌های آن رهبر فرزانه آشنا می‌شوند. همچنین چگونگی برخورد متقابل باغبان مهربان انقلاب باغچه‌های این مرز و بوم را درک خواهند کرد.

اهداف جزئی

دانش‌آموزان در این درس لازم است موارد زیر را درک کنند.

  • آشنایی با زندگی با برکت امام خمینی
  • ویژگی‌های امام در دوران کودکی و نوجوانی (تحصیل، ورزش و …)
  • کودکان در منظر امام
  • وظایف کودکان و نوجوانان از دیدگاه امام
  • امام در منظر کودکان

هدف رفتاری

از دانش‌آموزان انتظار می‌رود که در پایان این درس ضمن بیان خصوصیات و روحیات حضرت امام در دوران کودکی و نوجوانی بتوانند ضمن «الگوگیری» از آن رهبر نستوه به ویژگی‌های امام متصف گردند و از آثار و نتایج پر بار آن در زندگی آتی خویش بهره ببرند.

روش مناسب تدریس

  • توضیحی ۲- فعّال (پرسش و پاسخ، رسم شکل، خاطره و داستان)

رسانه‌های آموزشی

تخته سیاه و گچ

باغبان غنچه‌ها

مربی بعد از نام خدا، سلام و احوالپرسی، درس را به صورت مسابقه در دو مرحله شروع می‌کند. هرکدام از دانش‌آموزان که زودتر توانست شخصیت مورد نظر را حدس بزند، برنده محسوب می‌شود.

او کیست؟

مرحله یکم

او در ۲۰ جمادی الثانی ۱۳۲۰ هـ ق همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (ع) به دنیا آمد. پنج ماهه بود که پدرش به شهادت رسید. در کودکی از هوش سرشار برخوردار بود و در کارهایش نظم و برنامه داشت. در نوجوانی، در تمامی بازی ها در میان همسالان خود ممتاز بود و در ۱۵ سالگی مادرش را از دست داد.

مرحله دوم

او جهت تحصیل علوم دینی ابتدا به اراک و سپس به حوزه علمیه قم آمد و به درجه اجتهاد رسید. بعد از سخنرانی ۱۳ خرداد ۱۳۴۳ درباره جنایات رژیم شاه خائن و اربابانش امریکا و اسرائیل دستگیر و زندانی شد و در نتیجه، قیام ۱۵ خرداد ۴۲ شکل گرفت. به جهت سخنرانی درباره کاپیتولاسیون، در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ دستگیر و به مدت ۱۵ سال تبعید گردید. با اوج قیام مردمی در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ به ایران آمد و با رهبری او، انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن پیروز شد. بعد از ده سال رهبری نظام جمهوری اسلامی، سرانجام در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ با دلی آرام و قلبی مطمئن به سوی پروردگار خویش شتافت.

آیا می‌دانید امام خمینی در دوران کودکی و نوجوانی در کدام بازی‌ها و ورزش‌ها در میان همسالان خود ممتاز بود؟

مربی با کشیدن دایره‌ای به شکل توپ و نوشتن حروف داخل خانه‌ها از دانش‌آموزان می‌خواهد تا با به دست آوردن رمز آن، نام بازی‌ها و ورزش‌هایی را که امام در آن برتر از دوستانش بودف پیدا کنند.

.

.

.

 

باغبان غنچه‌ها -عمو روحانی

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*