خانه » اخبار » اخبار کودک و نوجوان » پیام های آسمانی

پیام های آسمانی

پیام های آسمانی

دفتر نخست کتاب «پیام های آسمانی؛ معارف قرآنی برای کودک و نوجوان»، به تفسیر سوره های نبأ، عبس، ضحی، علق، قدر، تکاثر، همزه، کوثر، مسد، توحید و فلق برای سنین کودک و نوجوان پرداخته است.

بر همه مسلمانان به ویژه آنان که عهده دار مسئولیت خطیر تعلیم و تربیت‌اند، لازم است تمام توان خود را در راه آموزش قرآن و ایجاد انس و الفت کودکان و نوجوانان با معارف بلند و نورانی این کتاب آسمانی به کار گیرند.

 

مرکز فرهنگ و معارف قرآن با بیش از بیست سال تجربه در عرصه پژوهش قرآنی، توفیق داشته است که در حوزه نشر معارف قرآن، گام های بلندی بردارد و خدمات بی بدیل و ماندگاری ارائه دهد. از جمله تلاش های این مرکز، طرح تدوین تفسیری مناسب برای کودکان و نوجوانان است که پس از اذعان به ضرورت آن، در دستور کار گروه تفسیر و ترجمه این مرکز قرار گرفته است.

این تفسیر با توجه به ادبیات خاص کودکان و نوجوانان نوشته شده و همچنین همه قرآن را در بر نمی گیرد چرا که توضیح دادن تمامی آیات قرآن برای کودکان و نوجوانان نه ضروری و نه مفید خواهد بود مثل برخی آیات ارث و احکام بانوان.

مخاطب این کتاب دانش آموزان سوم ابتدایی تا سوم راهنمایی هستند.

این کتاب به دو روش (خود آموز) و (معلم آموز) قابل استفاده است. در روش خود آموز، قرآن آموزانی که دوره های درست خوانی را گذرانده اند و دوست دارند با ترجمه و تفسیر قرآن آشنا شوند، می توانند با مطالعه این مجموعه به هدف خود برسند.

در شیوه معلم آموز نیز نویسنده ۹ راهکار برای آموزش هرچه بهتر این تفسیر در کلاس درس ارائه کرده است.

در هر سوره ابتدا داستان و سپس هر آیه با تفسیرش آمده است: نکته ها و پیام ها و سرود سوره هم در بخش پایانی گنجانده شده است.

«مقدمه»، «سخنی با مربیان و معلمان»، «از چه می پرسند، سوره نبأ»، «چشمان نابینا و چشمه آب، سوره عبس»، «خدا با تو قهر نکرده، سوره ضحی»، «مأمورت بزرگ، سوره علق»، «برتر از هزار ماه، سوره قدر»، «مرده شمارها، سوره تکاثر»، «کاخی از چوب عاج، سوره همزه»،«چشمان کوچک بی جواب، سوره کوثر»، «دست های بریده، سوره مسد»، «خاخام ها آمدند، سوره توحید»، «پناهگاه، سوره فلق» و « کتابنامه»، عناوین این کتاب را تشکیل می دهد.

برای آشنایی بیشتر مخاطب با این کتاب تفسیری، به تفسیر کامل سوره توحید در این کتاب اشاره می شود:

خاخام ها آمدند

«صدای کودکان در کوچه های مکه پیچید:
خاخام ها آمدند. خاخام ها آمدند.
دانشمندان یهودی به مکه رسیدند. کلاه های کوچکی مثل کاسه بر سر داشتند. (بن صوریا) پیر تر و داناتر از همه بود. ابروهایش سفید بود و ریش هایش تا سینه می رسید. جلوتر از همه حرکت می کرد. بیشتر آن ها آیه ها وسوره های تورات را از حفظ می خواندند؛ اما (بن صوریا) ساکت بود و فقط به جلو نگاه می کرد. نزدیک مسجد الحرام، مرد همراه خود را صدا زد و به او گفت: به محمد خبر دهید ما برای گفتگو آمده ایم.

دانشمندان یهودی ساعتی با یکدیگر مشورت کردند. آن گاه مهم ترین سؤال ها یشان را در چند سؤال جا دادند و از پیامبر پرسیدند: درباره خدایت برای ما بگو. او چگونه است؟ آیا شما هم مثل مسیحیان سه خدا را می پرستید یا آن که یکتا پرستید؟ در گرفتاری ها و سختی ها به چه کسی پناه می برید و نیازهای تان را از چه کسی می خواهید؟

پیامبر روز او به آن ها پاسخ نداد. ذهن های آن ها برای شنیدن، آماده و دل های شان برای فهمیدن، تشنه شد. روز دوم هم به آن ها پاسخ نداد. آن ها تشنه تر شدند. روز سوم فرشته وحی بر پیامبر فرود آمد و پیام خداوند را در چهار آیه بر پیامبر خواند.

بسم الله الرحمن الرحیم؛ به نام خداوند بخشنده مهربان
قل هو الله احد(۱) بگو خداوند یکتاست.
الله الصمد(۲) بی نیاز و بی همتاست. نیازی به کس ندارد، اما نیازهای مردم را بر می آورد.
لم یلد ولم یولد(۳)نه فرزندی دارد، نه فرزند کسی است.
و لم یکن له کفوا أحد(۴) هیچ کس مثل و مانند او نیست.

دانشمندان یهودی، سخنان پیامبر را شنیدند. در کلمه کلمه آیه ها فکر کردند. آن ها فهمیدند خداوند یکتا است؛ یعنی یگانه ای است که مثل و مانند ندارد. هیچ چیز و هیچ کس شیبه او نیست. او به کسی نیاز ندارد. به پدر، مادر و فرزند نیاز ندارد. او نیاز همه مردم را می داند، دعاهایشان را می شنود و نیازهای شان را برطرف می کند.

سرود سوره

بگو ای محمد خدایت یکی است
که جاندار و بی جان به او متکی است
نه زاده کسی را نه آید ز کس
که معنای توحید این است و بس
اگردر بلاها دلت می تپد
همان لحظه رو کن تو سوی صمد
نه در خاک و دریا، نه در جزر و مد
نباشد نظیرش کفوا أحد»

کتاب پیام های آسمانی؛ معارف قرآنی برای کودک و نوجوان به قلم مرتضی دانشمند از سوی مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است.

 

لینک خرید اینترنتی از سایت بوستان کتاب

پیام های آسمانی

 

پیام های آسمانی-عمو روحانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*