با دخترم

کتاب با دخترم

کتاب با دخترم، ویژه والدین و مربیان دختران نوجوان از سوی انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) روانه بازار نشر شد.

این کتاب، پژوهشی در قلمرو مباحث تربیتی روان شناسی است که با تلاش آقایان علی احمد پناهی و داود حسینی نگارش یافته است.

ارایه راهکارهای عملی و نظری برای مربیان و والدین در زمینه تربیت دختران نوجوان، هدف اصلی نگارش این اثر عنوان شده است.

نوجوان بلوغ، نوجوان و راهکارهای موفقیت، نوجوان و دوستی های نوجوان و بهداشت و سلامت تن و روان ، آسیب شناسی دوران نوجوانی، مسایل جنسی و خود ارضایی، والدین و فرزندان، نوجوان و تحصیل واحکام دختران نوجوان، بخش های اصلی این کتاب یک جلدی است.

کتاب با دخترم …ویژه والدین و مربیان دخترام نوجوان اثر مشترک آقایان علی احمد پناهی و داود حسینی در قطع وزیری در ۴۵۰ صفحه منتشر شده است.

در این کتاب ((با دخترم)) کوشیده شده است مباحث مورد نیاز والدین و مربیان را در ارتباط با نوجوانان دختر مورد بحث و مطـالعه قرار داده و با توجه به اندیشه های اسلامی و یافته های روان شناسی، برای پیشگیری از مشکلات اخلاقی، بهداشتی، جنسی، آموزشی، رفتاری و روانی آنان راه حل های مفید و مناسبی ارائه داده شود.

این کتاب می تواند در کنار سایر کتاب های مفید و ارزشمند، پدران، مادران و مربیان را برای تربیت دختران نوجوان و آینده سازان این سرزمین یاری دهد، همچنین آنان را برای زندگی بهتر آماده ســازد و از آنان مادرانی مهربان، آگاه و توانمند بسازد، که از دامان آنان مردان به معراج روند.

 

سرفصل های کتاب

فصل اول : نوجوان و بلوغ

بلوغ یکی از باشکوهترین و در عین حال پیچیده ترین مراحل تحول و تکامل زندگی انسان است، مرحله ای که هر فرد از دنیای کودکی و حال و هوای آن و خیال پردازی های کودکانه به این مرحله می رسد.

 

فصل دوم : نوجوان و راهکارهای موفقیت

راه کارهای رسیدن به موفقیت و بالندگی در زندگی بسیار است که در این بحث به نمونه های پر اهمیت تر می پــــردازیم و به والدین توصیه می کنیم.

 

فصل سوم : نوجوان و دوستی ها

کسانی که دوستی را از زندگی خود برمی دارند مانند آن است که آفتاب را از عالم برداشته اند . (سیروف)

همه می دانیم آدمی از خرد و بزرک ، نیاز به معاشرت دارد که در این فصل کتاب به بررسی روابط اجتماعی دختران پرداخته شده است.

 

فصل چهارم : دختران، بهداشت و سلامت تن و روان

در گفتگوهای روزانه مردم ضرب المثل معروفی مورد استفاده قرار می گیرد که می گوید ((عقل سالم در بدن سالم است)). برای این که هر فردی بتواند از توانایی های ذهنی خود برای کسب دانش بهره بجوید،باید تنی سالم داشته باشد. در این فصل از کتاب به این موضوع پرداخته شده است.

 

فصل پنجم : دختران و بهداشت قاعدگی

در این فصل به مسائل بهداشتی و روانی دوران قاعدگی پرداخته است.

 

فصل ششم: آسیب شناسی دوران نوجوانی

بخشی از مشکلات نوجوانان، مربوط به مخاطرات ذهنی، عاطفی و رفتاری است که در این سن متوجه نوجوان می شود و بر اثر کم تجربگی وی را دچار آشفتگی روانی و فکری کرده است.

 

فصل هفتم : مسائل جنسی، به ویژه خودارضایی

یکی از دگرگونی های مـهم و اثــرگــذار در دوره نــوجوانی بــروز و ظهور تمـایلات جنسی و شهوانی است که گاهی نوجوانان را با مشکلاتی به دلیل ناآشنایی نوجوان با این پدیده و عدم آمادگی برای هدایت این استعداد در مسیری عقلایی، باعث گرفتاری هایی می شود که در این فصل به این موضوع پرداخته شده است.

 

فصل هشتم : والدین و فرزندان

روش های ارتباطی والدین با فرزندان درجوامع مختلف و زمان های متفاوت ازتنوع بسیاری برخوردار است. دیدگــاه و فرهنــگ تــا حدودی جهت دهنـــده روابط والدین با فرزندان است. والدین می توانند برای فرزند نوجوان خود نقش بهترین معلم و الگو را داشته باشند.

 

فصل نهم : نوجوان و تحصیل

مسئله پیشرفت تحصیلی یکی از مهم ترین دغدغه ها و چالش های دوران نوجوانی است. دوره نوجوانی از طرفی دوره فعالیت های علمی و تحصیل دانش می باشد که در این کتاب به بررسی آن پرداخته است.

 

فصل دهم : احکام دختران نوجوان

در این فصل سعی شده با بیان بخشی از احـکام شرعی کـه هر نــوجوانی وقتی به سن تکلیف و بلوغ می رسد، باید یاد بگیرد تا در مقام انجام وظایف شرعی خود دچار اشتباه و خطا نگردد پرداخته شده است.

 

لینک خرید اینترنتی

http://bookroom.ir/book/18954

 

کتاب با دخترم-عمو روحانی

۲ دیدگاه

 1. با سلام و خدا قوت. کارها بسیار عالی است و آموزنده. برای آموزش دانش آموزان خیلی از کارهای شما الهام گرفته و استفاده می کنم. خدا خیرتان دهد و در دنیا و آخرت حضرت زهرا (سلام الله علیها) دستگیرتان باشد.

  اگر کارهای بیشتری مناسب سن نوجوانان ارائه شود بسیار خوب است.

  • سلام
   انشاالله با کمک خداوند سعی ما بر این است که برای نوجوانان مطالب بیشتری بگذاریم
   موفق باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*